▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █ ▉ ▊ نی نی وبلاگ آموزشی نوزادان

با سلام ... ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █ ▉ ▊ نی نی وبلاگ آموزشی نوزادان کانال تلگرام نی نی وبلاگ آموزشی نوزاد telegram.me/ehsanbaby.

اگر برای عیادت از مادری که تازه زایمان کرده به بیمارستان رفتید و نوزادش را با یک ناف قُلُمبه و برجسته دیدید، تعجب نکنید چون این برجستکی در بسیاری از نوزادان دیگر هم وجود دارد و به آن فقت نافی می‌گویند. این بیماری مشکل‌ساز نیست اما پدر و مادر‌ها باید حواس‌شان به نوزاد باشد تا فتق نافی او تبدیل به فتق گیر کرده نشود. به همین بهانه ما از دکتر وحیده صباغی، پزشک عمومی، درباره این بیماری پرسیدیم.
دکتر صباغی، درباره فتق نافی می‌گوید: «اگر دقت کرده باشید بعضی از بچه‌ها ناحیه نافشان برجسته و به اصطلاح قُلُمبه شده که به این حالت فتق نافی می‌گویند. فتق نافی معمولا در سال‌های اول بعد از تولد خود به خود برطرف می‌شود و خوشبختانه خطر گیر افتادن روده‌ها در آن نسبت به فتق کشاله ران خیلی کمتر است. برای مثال بعضی از مادران به ما مراجعه می‌کنند و می‌گویند ناف بچه‌ام بعضی اوقات باد می‌کند یا همیشه برجسته است و مثل بقیه بچه‌ها فرورفته نیست. این برجستگی به دلیل فتق‌هایی هست که این بچه‌ها دارند که معمولا تا 4 الی 5 سالگی عقب کشیده می‌شود.»
دکتر صباغی با اشاره به علت بروز این بیماری می‌گوید:« هنگام تشکیل جنین و در هنگام تشکیل شدن عضلات شکم او، آن ناحیه ضعف دارد و خوب تشکیل نمی‌شود و ضعیف‌تر است. این بیماری ارثی نیست و به جنینی که در حال شکل‌گیری است و عضلاتش دارد ساخته می‌شود بستگی دارد.»
این متخصص کودکان و نوزادان درباره علائم فتق نافی توضیح می‌دهد: «از علائم فتق نافی این است که دقیقا ناحیه ناف کودک برجسته می‌شود و بیرون می‌زند، بعضی مواقع ناف ورم می‌کند و گاهی هم ناف حالت طبیعی دارد و فرورفته است اما علائم فتق دارد. فتق نافی به جز برجستگی در ناحیه ناف کودک، نشانه‌خاص دیگری ندارد و تنها در وضعیت فتق گیر کرده، بچه دچار بی‌حالی و بی‌قراری خیلی شدید می‌شود. اگر بچه‌ای که فتق نافی دارد، دچار نفخ هم باشد، تنها دل‌درد و بی‌قراری کوتاه مدت دارد و بدحال نیست. این حالت دل‌درد هم با دراز کشیدن برطرف می‌شود و برجستگی به داخل می‌رود.»

فتق گیر کرده باعث می‌شود بچه بی‌حال شود و در ناحیه ناف، روده از حلقه فتق بیرون زده و به داخل برنگشته است. به همین دلیل انگار حلقه فتق به دور روده گره زده شده است. همین اتفاق ممکن است باعث پوسیدگی روده شود چون دیگر خون به آن قسمت نمی‌رسد. به همین دلیل دکتر صباغی می‌گوید: «فتق گیر کرده باید در همان روز اول و در همان 24 ساعت اول بیرون‌زدگی، جراحی شود. در صورتی که کودک فتق گیر کرده نداشته باشد، ممکن است به او فرصت دهند تا فتقش خود به خود بهبود پیدا کند. اما اگر حجم فتق در نوزاد زیاد باشد و مشکل داشه باشد، در همان زمان جراحی‌اش می‌کنند.»
فتق نافی برای پزشکان عارضه شدیدی نیست چون احتمال اینکه روده از حفره فتق بیرون بزند خیلی کم است. اما معمولا پزشکان علائم را به مادر می‌گویند تا او بر واکنش‌های فرزندش نظارت داشته باشد و در صورت گیر کردن فتق،‌بتواند فورا به پزشک مراجعه کند. البته پزشکان معمولا برای بهبود این فتق‌ صبر می‌کنند چون خیلی از نوزادان مبتلا به فتق نافی که نافشان برجسته است، در سن 4 تا 5 سالگی حلقه فتقشان بسته می‌شود و نافشان به داخل بر‌می‌گردد.
فتق ‌هایی که اطراف ناف هستند بیشتر در افراد مسن دیده می‌شود. دکتر صباغی در همین رابطه می‌گوید: «برای مثال افراد مُسنی که چاق هم هستند و فتق دارند، انگار از وسط شکمشان یک برجستگی بیرون می‌زند و در پی آن، عضلات شکم که در خط وسط شکم به هم وصل می‌شوند، شل شده و باعث می‌شود روده‌ها از ناحیه فتق بیرون بزنند. فتق‌های ناف و اطراف نافی در بزرگسالان خیلی مشکل‌ساز هستند. این حلقه‌ها در بچه‌ها کوچک هستند و اکثرا مدت‌ها بعد بسته می‌شوند. اگر این حلقه بسته نشود و پزشکان مشاهده کنند که آن همزمان با بالا رفتن سن بچه بزرگتر می‌شود، آن را جراحی می‌کنند تا مبادا جریان گیر کردن فتق اتفاق نیفتد.»
فتق نافی عامل یبوست نیست اما کسانی که به این عارضه مبتلا هستند و روده‌های پُر گاز و نفاخ دارند بیشتر اذیت می‌شوند. نوزادانی هم که فتخ نافی دارند دوران کولیک شیرخواری برایشان خیلی سخت می‌‌گذرد و دلپیچه‌های شدید‌تری دارند اما منجر به یبوست نمی‌شود. در بچه‌ها این امکان وجود دارد که عضلات جداره‌ی شکمشان در ناحیه ران ضعیف باشد اما ژن خاصی برای انتقال این بیماری وجود ندارد.
دکتر صباغی با اشاره به درمان فتق نافی، می‌گوید: «جراحی فتق نافی اصلا خطرناک نیست و بسیار ساده است. درمان دارویی ندارد. اما به پدر و مادر‌هایی که می‌دانند فرزندشان فتق دارد، تنها قطره مخصوصی برای تسکین دل‌درد نوزاد به آنها داده می‌شود. این قطره هم تنها باعث کم شدن درد می‌شود و درمان دارویی این بیماری نیست.»

کانال تلگرامی ما:

telegram.me/ehsanbaby[ چهارشنبه 14 مهر 1395 ] [ 11:35 ق.ظ ] [ ]

[ نظرات() ]


قلب مهم‌ترین ماهیچه بدن است و در صورتی که کارکرد آن مختل شود مشکلات بسیاری برای بیمار به وجود می‌آید؛ حالا فرض کنید این بیمار یک نوزاد باشد. بیماری‌‌های شایع قلبی در نوزادان بعد از تولد، سوراخ دهلیزی قلب است که بسیاری از آنها نگران‌کننده نیستند. به همین دلیل ما به سراغ دکتر فریدون آشنایی، فوق‌تخصص بیماری‌های قلب اطفال، رفتیم و درباره سوراخ دهلیزی قلب در نوزادان از او پرسیدیم که این گزارش را در دو قسمت می‌خوانید.
دکتر آشنایی، درباره ساختار دهلیز‌ها و بروز سوراخ دهلیزی می‌گوید: « قلب دارای 4 حفره است، دو حفره بالایی که دهلیز راست و چپ هستند و دو حفره پایینی که به آنها بطن‌های چپ و راست می‌گویند. دهلیز‌های قلبی که دو تا هستند، در قسمت بالای قلب به سمت سر بیمار قرار دارند و بطن‌ها پایین‌تر هستند. بین این دو دهلیز، دیواره‌ای قرار دارد که معمولا بیشترین مشکلی که ممکن است برای آن اتفاق بیفتد، این است که دیواره بین دهلیزی سوراخ باشد. علت به وجود آمدن سوراخ دهلیزی این است که در دوران جنینی، دو دهلیز قلب به صورت یک حفره هستند و هرچه سن جنین بالاتر‌می‌رود بین آنها یک دیواره تشکیل می‌شود. اگر این دیواره به صورت کامل تشکیل نشود، سوراخ بین دهلیزی ایجاد می‌شود.»
سوراخ بین دهلیزی قلب بیماری مادرزادی است و شایع‌ترین زمان بروز آن، در زمان نوزادی است. هرچقدر سن نوزادان مبتلا به این عارضه بالا می‌رود تعدادی از آنها سوراخ بین دهلیزی‌‌شان بسته می‌شود. دکتر آشنایی در همین رابطه می‌گوید: «در اکثر نوزادان مبتلا به سوراخ بین دهلیزی، این اختلال در دوره نوزادی تشخیص داده نمی‌شود. چون در بسیاری از موارد ممکن است این نوزادان صدای اضافی قلب نداشته باشند. تنها تعداد کمی از این نوزدان در معایناتشان صدای اضافی یا صدای غیر‌طبیعی دارند. البته در همان دوران هم ممکن است پزشک اطفال نوزاد را معاینه کرده و آن صدای غیر‌طبیعی را تشخیص دهد. بنابر‌این اکوی قلب برای نوزاد انجام شده و این بیماری در او تشخیص داده می‌شود.»

 

باید بدانید که در تعدادی از این نوزادان چون صدای غیر‌طبیعی‌شان خیلی واضح و مشخص نیست، ممکن است سوراخ دهلیزی در قلبشان تشخیص داده نشود.
معمولا نوزادان مبتلا به سوراخ دهلیزی قلب در ماه‌ها یا سال‌های اول هیچ علامتی ندارند اما ممکن است هرچه سنشان بالاتر رود آن صدای غیر‌طبیعی قلب هم واضح‌تر شده و مشخص‌تر شود. به همین دلیل دکتر آشنایی درباره دیگر علائم کودکان مبتلا به این اختلال می‌گوید: « معمولا این کودکان دچار سرماخوردگی‌های مکرر می‌شوند. در نهایت وقتی به دلیل سرماخوردگی از آنها عکس گرفته می‌شود و معاینه می‌شوند، ممکن است صدای غیر‌طبیعی قلب داشته باشند. همچنین در قلب آنها در عکس کمی بزرگ است. به همین دلیل پزشک اطفال آنها را به متخصص قلب ارجاع می‌دهد.»
دکتر آشنایی با اشاره به اینکه علامت سوراخ بین دهلیزی در کودکان و نوزادان برخلاف سوراخ بین بطنی، ممکن است خیلی واضح نباشد می‌گوید:« معمولا مهم‌ترین علامتی که پدر و مادر‌ها در این بچه‌ها مشاهده می‌کنند، این ‌است که امکان دارد قلبشان نسبت به نوزادان طبیعی تند‌تر بزند و تپش قلب داشته باشند. همچنین ممکن است افزایش وزنشان مطلوب نباشد که به دلیل سرماخوردگی‌های مکرر است. چون بچه‌هایی که سوراخ بین دهلیزی دارند، مستعد سرماخوردگی‌های مکرر هستند.»
اندازه سوراخ‌های بین دهلیزی متفاوت است و در درمان این اختلالات بسیار اهمیت دارد. اندازه سوراخ‌های بین دهلیزی با توجه به نوعشان فرق می‌کند که دکتر آشنایی درباره آنها توضیح می‌دهد: «بهترین نوع این اختلال، سوراخ بین دهلیزی ثانویه است که در وسط دیواره سوراخ دارد. چون اگر این سوراخ‌ها کوچک باشند احتمال بسته شدن خود به خودی آنها وجود دارد اما دو نوع دیگر هیچ‌وقت خود به خود بسته نمی‌شوند و تنها از طریق آنژیوگرافی و یا عمل جراحی بسته می‌شوند. اگر اندازه سوراخ کوچک باشد مخصوصا وقتی سوراخ بین دهلیزی از نوع ثانویه باشد، معمولا خود به خود بسته می‌شوند. اما اگر اندازه سوراخ متوسط یا بزرگ باشد معمولا خود به خود بسته نمی‌شود. بنابر‌این اندازه سوراخ بین دهلیزی و محل آن در این دیواره بسیار مهم است.»


کانال تلگرامی ما:

telegram.me/ehsanbaby[ چهارشنبه 14 مهر 1395 ] [ 11:33 ق.ظ ] [ ]

[ نظرات() ]


بسیاری از خانم‌های باردار بعد از وضع حمل و به دنیا آوردن نوزاد سالم یک دغدغه جدید پیدا می‌کنند. این دغدغه مربوط می‌شود به کوچک کردن یک شکم بزرگ و اغلب شل و افتاده به شکمی که قبل از بارداری داشته‌اند! اما انجام این کار چطور امکانپذیر است و از چه راه‌هایی می‌توان به این هدف رسید.
مادران برای این مشکل معمولا سه راه‌حل کلی را در پیش می‌گیرند که ما آنها را برای شما برشمرده و مزایا و معایب هر کدام را با استفاده از نظرات کارشناسان به آنها اضافه می‌کنیم تا خودتان بخوانید و تصمیم بگیرید که برای شما کدام روش بهتر است.

1. تغذیه 
برخی از مادران بعد از زایمان سعی می‌کنند به سرعت به وضعیت قبل از بارداری برگردند و برای این کار از راه رژیم غذایی وارد می‌شوند و میزان کربوهیدارت دریافتی خود را کاهش می‌دهند. این دسته از زنان فکر می‌کنند که رساندن پروتیین و مواد مغذی به بدن‌شان برای تغذیه نوزاد و داشتن شیر مورد نیاز او کافی است. اما غزاله زمانی، کارشناس تغذیه درباره اهمیت تغذیه مادر در دوران شیردهی و تاثیر آن روی سلامت نوزاد می‌گوید: غذای مادر در دوران شیردهی باید کافی و غنی از همه مواد غذایی اصلی باشد و نباید گروهی از مواد غذایی را حذف کرد. چرا که مادری که تغذیه کافی دارد، شیر کافی تولید خواهد کرد و کودک سالمی خواهد داشت. 
او درباره میزان کالری مورد نیاز بدن مادر و گروه‌های غذایی توضیح می‌دهد: میزان احتیاج کالری مادر شیرده عبارت است از 500 کالری اضافه که جهت سوخت‌وساز بدن مادر و تولید شیر مورد نیاز است. به همین دلیل مادر باید در دوران شیردهی مواد پروتئینی، کلسیم، ویتامین، کربوهیدرات و مواد مغذی بیشتری مصرف کند. پس مصرف میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، پروتئین، کربوهیدرات‌هایی مانند برنج، پاستا، نان، سیب‌زمینی و لبنیات که سرشار از کلسیم هستند توصیه می‌شود.
این کارشناس تغذیه تاکید می‌کند که نه باید از میزان این کالری دریافتی کم شود و نه باید در آن بیش از حد زیاده‌روی کرد و می‌گوید: می‌توان مصرف چربی‌ها و شیرینی‌ها را کاهش داد و به جای آن سبزیجات و مواد غذایی مفید را جایگزین کرد تا به کم کردن وزن در دوران شیردهی کمک کند.
نکته بعدی در مورد مواد غذایی است که برخی از مادران برای لاغری مصرف می‌کنند. مانند نوشیدن دم‌کرده‌های گیاهی یا جایگزین کردن قند مصنوعی به جای قندهای دریافتی روزانه. اما غزاله زمانی به این دسته از مادران هشدار می‌دهد که برخی از این مواد غذایی می‌تواند مشکل‌ساز و به طور کلی در زمان شیردهی ممنوع باشد: گاهی دمنوش‌های گیاهی مانند چای نعناع و گل گاوزبان موجب بروز اثرات جانبی مثل تهوع و استفراغ در مادر می‌شوند و ترکیبات این نوشیدنی‌ها وارد شیر شده و امکان دارد همین اثرات در نوزاد هم بروز کند. در مورد قند مصنوعی هم باید گفت از آنجا که تاثیر قندهای مصنوعی بر شیر مادر و سلامت نوزاد نامشخص است، بهتر است در حد اعتدال مصرف شوند. 

2. ورزش
بهترین گزینه مادران باردار پس از زایمان و برگرداندن زیبایی به بدن‌شان ورزش است. مادرانی که زایمان طبیعی و بدون مشکلی را پشت سر می‌گذارند می‌توانند ظرف چند روز برنامه ورزشی خود را شروع کنند. حتی برای مادرانی که زایمان سزارین انجام می‌دهند یا زایمان‌های طبیعی سختی را پشت سر می‌گذارند حداکثر چند هفته زمان کافی است تا بتوانند به ورزش بپردازند.
برخی از کارشناسان اعتقاد دارند که زمان طلایی تاثیر ورزش روی بدن زنان بعد از زایمان تا 6 ماه بعد از وضع حمل است و در این زمان می‌توان تغییرات مثبتی برای کوچک کردن شکم ایجاد کرد. این دسته از زنان می‌توانند برنامه ورزشی خود را با حرکات نرمشی و کششی در خانه آغاز کنند و سپس به وزرش‌های هوازی و ایروبیک در خارج از خانه برسند. پیاده‌روی یکی از بهترین گزینه‌هاست که به راحتی قابل انجام است و در روحیه مادران نیز تاثیر مثبتی دارد. البته باید توجه داشته باشند که در ابتدای کار بدن‌شان را زیاد تحت فشار نگذارند و با شدت متوسط ورزش را انجام دهند. 30 دقیقه ایروبیک گزینه بعدی است که به تدریج می‌تواند به یک ساعت در روز برسد. البته این ورزش را نیز می‌توان در محیط خانه و با استفاده از ویدئوهای ورزشی که در بازار موجود است انجام داد اما خارج شدن از خانه و اختصاص دادن زمانی در روز برای خودتان بدون دردسر بچه‌داری در حفظ روحیه مثبت شما بسیار موثر است.
در مراحل بعدی دوچرخه سواری، یوگا، پیلاتس یا شنا را نیز می‌توان به برنامه ورزشی استفاده کرد. البته بهتر است اگر شما سابفه بیماری خاصی دارید قبل از هر ورزشی با پزشک خود مشورت کنید.

 3. جراحی زیبایی
برخی از زنان از این روش برای کوچک کردن شکم خود استفاده می‎کنند. در این روش که طی یک عمل جراحی روی پوست شکم و توسط متخصصان جراحی‌های پلاستیک انجام می‌شود پوست شکم کشیده شده و قسمت‌های اضافه حذف می‌شوند.
این روش برای کسانی توصیه می‌شود که دوره طلایی کوچک کردن شکم را از دست داده‌اند یا به خاطر زایمان‌های پی‌درپی امکان کوچک کردن شکم را ندارند.
دکتر حمیدرضا مفرد، فوق تخصص جراحی پلاستیک درباره زنانی که قصد انجام این عمل زیبایی را دارند، می‌گوید: بسیاری از خانم‌ها بعد از زایمان علاقه دارند عمل ابدومینوپلاستی یا کشیدن پوست شکم را انجام دهند تا از افتادگی و شل شدن آن جلوگیری کنند. البته برای انجام این عمل باید حداقل یک سال از تاریخ زایمان فرد گذشته باشد و می‌توانند در زمان مناسب عمل‌های زیبایی را با هم انجام دهند. این متخصص توضیح داد: خانم‌هایی که به عمل‌های زیبایی دیگر مانند کوچک کردن سینه نیز علاقه دارند می‌توانند بعد از گذشت این زمان مراجعه و چند کار زیبایی را همزمان روی بدن خود انجام دهند. حتی عمل زیبایی کوچک کردن سینه  سینه اما از کاهش قدرت شیردهی پستان‌های خود نگران هستند، گفت: عمل‌های ماموپلاستی که برای کوچک کردن سینه انجام می‌شود و در آن‌ها قسمتی از بافت سینه برداشته می‌شود، مشکلی در شیردهی آینده پستان ایجاد نمی‌کند.


کانال تلگرامی ما:

telegram.me/ehsanbaby[ چهارشنبه 14 مهر 1395 ] [ 11:33 ق.ظ ] [ ]

[ نظرات() ]


پرسش «به بچه‌ام پستانک بدهم یا نه» یکی از متداول‌ترین پرسش پدر و مادر‌ها است و بسیاری از آنها تصور می‌کنند که پستانک باعث تغییر فرم فک و دندان‌های کودک‌شان می‌شود. اما واقعا پستانک باعث بروز چنین تغییراتی می‌شود؟ برای پاسخ به این پرسش به گفتگو با دکتر مرتضی عشاق، متخصص ارتودنسی و ارتوپدی فك و صورت کودکان و بزرگسالان پرداختیم و از او در این‌باره پرسیدیم.
دکتر عشاق، درباره استفاده از پستانک می‌گوید: پستانک در برخی نوزادان، تنها باعث آرام شدن بچه می‌شود و مزیت دیگری ندارد. استفاده از پستانک تا سن 5 سالگی مشکلی برای فک و دندان‌های بچه ایجاد نمی‌کند. اگر کودکی بدون پستانک آرام شود خیلی خوب است اما اگر بچه‌ای نا آرام باشد و پدر و مادر با هیچ‌چیز نتوانند او را آرام کنند، می‌توانند به او پستانک بدهند. آنها می‌توانند پستانک را از همان سال اول زندگی به بچه بدهند. این وسیله مکیدنی کوچک، باعث بزرگ شدن فک نمی‌شود اما اگر کودک به مدت طولانی از آن استفاده کند، ممکن است باعث تنگی فک بالای او شود و همین مشکل باعث می‌شود که دندان‌های کودک فضای کافی برای رشد نداشته باشند.
دکتر عشاق با اشاره به اینکه پدر و مادر‌ها باید برای کودک از داروخانه پستانک مدل ارتودنسی تهیه کنند، درباره تهیه این وسیله می‌گوید: سر پستانک‌های ارتودنسی پهن‌تر و قسمتی که در دهان کودک قرار می‌گیرد از لحاظ عمودی كم حجم تر است. این باعث می‌شود که فک کودک کمتر آسیب ببیند. همچنین والدین باید به تاریخ مصرف پستانک هم توجه کنند و بعد از گذشتن تاریخ انقضای پستانک، آن را دور بیندازند چون پلاستیک آن خراب می‌شود.

بد‌ترین حالت پستانک گذاشتن در دهان بچه این است که سر پستانک را به آب‌قند یا آب شیرین آغشته کرده و در دهان او بگذارند. بر همین اساس دکتر عشاق می‌گوید: هر چیز شیرینی که وارد دهان نوزاد می‌شود،‌ باعث پوسیدگی دندان نوزاد و وابستگی او به این خوراکی‌های شیرین می‌شود. بنابر‌این بدن او دائما آن ماده شیرینی را طلب می‌کند و پوسیدگی‌های زودرس در دندان‌های نوزاد اتفاق می‌افتد.
بعضی از پدر و مادر‌ها گاهی اوقات پستانک را عامل عفونت گوش میانی بچه می‌دانند. اما این دکتر متخصص در این‌باره توضیح می‌دهد: مادران باید قبل از دادن پستانک به بچه به خوبی آن را بشورند و در ابتدا و هرچند وقت یكبار در آب بجوشانند تا باعث بیماری و عفونت در بدن کودک نشود.
گاهی عفونت‌های ایجاد شده در گوش به دلیل اختلال در سیستم بلع باشد. چون وقتی سیستم بلع بچه درست باشد، شیپور استاش که باز و بسته می‌شود باعث تهویه گوش میانی می‌شود. اگر پستانک بتواند عمل بلع را به هم بزند، ممکن است در عملکرد گوش میانی اختلال کمی ایجاد شود، اما عفونت گوش به دلیل پستانك اصلا شایع نیست.
دکتر عشاق با بیان اینکه متخصصان اطفال معتقدند استفاده از پستانک در نوزادان می‌تواند از سندروم مرگ ناگهانی نوزاد جلوگیری کند می‌گوید: سندروم مرگ ناگهانی نوزاد سندرومی خاص است که در طول شب، نوزاد ممکن است دچار ایست تنفسی و مرگ شود. طی مطالعاتی که محققان انجام داده‌‌اند، مشخص شده کودکانی که از پستانک استفاده می‌کنند، کمتر به این سندروم مبتلا شده‌اند. اما این موضوع هنوز به‌طور قطعی ثابت نشده و هنوز در حال مطالعه بر روی آن هستند.
گاهی پدر و مادر‌ها برای آرام کردن خارش لثه کودک به  او دندان‌گیر می‌دهند که دکتر عشاق درباره آن می‌گوید: دندان‌گیر‌ها هم برای برطرف کردن خارش لثه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و استفاده از آنها مشکل خاصی ندارد. چون مدت زمان استفاده از آنها طولانی نیست و عوارضی ندارد. برای اینکه پدر و مادر‌ها بخواهند بچه از دندان‌گیر به مدت زیادی استفاده کند، باید دندان‌گیر را در یخچال بگذارند. این کار باعث می‌شود هنگامی که بچه‌‌ها آن را در دهانشان می‌گذارند، احساس خوبی داشته باشند و خارش لثه هایشان را تا حدودی بتوانند تحمل کند.

telegram.me/ehsanbaby[ چهارشنبه 14 مهر 1395 ] [ 11:29 ق.ظ ] [ ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic