▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █ ▉ ▊ نی نی وبلاگ آموزشی نوزادان

با سلام ... ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █ ▉ ▊ نی نی وبلاگ آموزشی نوزادان کانال تلگرام نی نی وبلاگ آموزشی نوزاد telegram.me/ehsanbaby.


هنگامی كه موهای‌تان را رنگ می‌كنید، مقدار اندكی از رنگ ممكن است به پوست شما نفوذ كند. به طور كلی تصور نمی‌شود این رنگ زیانی برای جنین در حال رشد داشته باشد.

بررسی‌‌های معدودی به استفاده از رنگ مو در زنان پیش و در حین بارداری پرداخته‌اند. یك بررسی در سال 2005 بیانگر آن بود كه رابطه ای میان استفاده از رنگ مو در بارداری و یك تومور مغزی در دوران كودكی به نام نوروبلاستوم وجود دارد- اما سایر تحقیقات نتوانستند این نتیجه را تایید كنند.

اغلب پژوهشگران می‌گویند نامحتمل است كه استفاده مادر از رنگ مو پیش یا در حین بارداری به افزایش خطر تومورهای مغز در دوران كودكی بینجامد.

اگر درباره استفاده از رنگ مو در حین بارداری نگران هستید، با دكترتان در این باره مشورت كنید. دكترتان ممكن است به شما پیشنهاد كند استفاده از مواد شیمیایی روی موهای‌تان را به تاخیر بیندازید.

اگر تصمیم گرفته‌اید كه در حین بارداری موهای‌تان را رنگ كنید، این احتیاطات را رعایت كنید:

  • هنگام استعمال رنگ دستكش بپوشید.
  • رنگ مو را با حداكثر سرعت ممكن به كار برید.
  • پس از استفاده از رنگ پوست سرتان را به طور كامل آب بكشید.


طبقه بندی: دوران بارداری،

[ دوشنبه 25 فروردین 1393 ] [ 05:56 ب.ظ ] [ ]

[ نظرات() ]این بیماری به صورت معمول با قاعدگی كاملاً نامنظم ، نازایی ، پرمویی بدن ، چاقی و بزرگی دو طرفه تخمدان پر از كیست است . حدود 3% افراد در سنین باروری به این بیماری مبتلا بوده و علت بیماری به طور كامل شناخته نشده است ولی شاخص ترین اختلال مربوط به غدد درون ریز بوده كه در آن افزایش هورمون های مردانه یا آندروژنها دیده می شود . 
علائم ، نشانه ها و ارزیابی 
نشانه های عدم تخمك گذاری 

این حالت با خونریزی های نامنظم ( حدود 15%بیماران ) ، عدم قاعدگی ( حدود 50% بیماران ) و نازایی ( 75%بیماران ) تظاهر می كند . 
افزایش آندروژن 
افزایش آندروژن های تخمدان و غده فوق كلیوی باعث بروز پرمویی ، چرب شدن پوست و آكنه به درجات مختلف می شود . شیوع پرمویی حدود 90-70درصد موارد بوده و اغلب سرعت پیشرفت و شدت آن كم می باشد . افزایش آندروژن غالباً به قدری زیاد است كه موجب عضلانی شدن اندام ، كلفت شدن صدا و ریزش موهای شقیقه می شود ، لذا در صورت پیشرفت سریع و شدید علائم فوق باید به فكر بیماری های دیگری مثل بدخیمی و مشكلات غده فوق كلیه بود . 

چاقی 

در حدود 50 -40 درصد مبتلایان به این بیماری چاق هستند . چاقی خود موجب افزایش هورمون تستوسترون آزاد و نیز تولید دائمی استروژن از آندروژن می شود . 
همچنین ضایعات پررنگ پوستی كه قهوه ای ، مایل به سبز و قرینه هستند و در لمس ظریف به صورت مخمل حس می شوند و بیشتر مناطق گردن ، زیربغل و كشاله ران را گرفتار می كنند و در حدود 50-30درصد بیماران مبتلا و در افراد چاق دیده می شود . 

تدابیر درمانی 

درمان بیماران مبتلا به بیماری تنبلی تخمدان وابسته به نیاز و شكایت بیمار بوده و دارای 3 جنبه اصلی است كه هریك درمان خاص خود را می طلبد و شامل پرمویی ، آكنه ، عدم تخمك گذاری مزمن و در نتیجه وجود ممتد استروژن و ضخیم شدن لایه درونی رحم ( آندومتر ) است . 

در درمان پرموئی باید نكات زیر را مد نظر قرار داد و به بیمار نیز انتقال داده شود : 

موهایی در بدن وابسته به آندروژن هستند و اینها به درمان طبی پاسخ میدهند . این موها عبارتند از : موهای صورت ، سینه ، شكم و كشاله ران ، موهای سایر نقاط بدن نظیر اطراف سینه ، بازوها ، پشت و ساق پاها پاسخ مناسبی به درمان طبی نمی دهند . 

به غیر از قرص ضدبارداری در استفاده از سایر داروها باید یك روش مطمئن جلوگیری از حاملگی در طول درمان بكار برده شود . 
حداقل مدت زمان لازم برای مشاهده اثرات درمانی دارو حدود 6 ماه است . 
در بیش از نیمی از بیمارانی كه معالجه شده اند ، پس از قطع دارو موها مجدداً رشد می كنند . 
تا حصول نتیجه مطلوب ، بهتر است از روش مكانیكی ( بی رنگ كردن ، تراشیدن و كندن مو ) نیز استفاده شود . 
آن گروه از موهایی كه مدتهای مدیدی است رشد كرده و دارای ضخامت زیادی هستند، به درمان طبی پاسخ مناسب نداده و باید به روش فیزیكی آنها را از بین برد . 
در افراد چاق كاهش وزن می تواند در هر 3 جنبه درمان كمك كننده باشد .


طبقه بندی: دوران بارداری،

[ دوشنبه 25 فروردین 1393 ] [ 05:54 ب.ظ ] [ ]

[ نظرات() ]شیردهی باعث زخم شدن نوك سینه می شود، اما ترك و خونریزی از عوارض جانبی شیردهی نمی باشد.درد این قسمت می تواند نشانه ای هشدار دهنده راجع به سلامت مادر باشد.

به طور اتفاقی ممكن است بدون احساس هیچ دردی ، در این بخش خون مشاهده شود.ترشحات خونی سینه در اولین هفته شیردهی ممكن است به دلیل افزایش جریان خون در پستان رخ دهد.در این زمان بافت تولید كننده شیر رشد می كند.این وضعیت بدون خطر است و بعد از چند روز بدون هیچ درمانی بر طرف می شود.
   **عوامل بروز ناراحتی
مهم ترین دلیل خونریزی و ترك نوك سینه میتواند بدلیل وضعیت غلط نوزاد در حین شیردهی باشد كه درد شدیدی را نیز به همراه دارد. عمل كردن به تكنیك صحیح شیردهی می تواند باعث از بین رفتن مشكل شود.بعضی مواقع تنها تصحیح كوچكی از این وضعیت می تواند دنیایی از تفاوت را خلق كند.
اگر نوزاد دچار برفك دهانی است ، باعث ترك نوك پستان و درد عمیق در هنگام شیردهی می شود.برفك نوعی عفونت قارچی دهان است كه در نتیجه وجود كپك در بدن و پخش غیر قابل كنترل آن بروز می كند.خونریزی و ترك سینه می تواند بدلیل خشكی شدید پوست یا ابتلا به اگزما نیز عارض شود.این اگزما ممكن است در سطح سینه و نیپل به دلیل خشكی شدید هوا، ته مانده مواد شوینده در لباس، پماد یا لوسیون، صابون حمام یا شوینده های ضد باكتری، پودر، اسپری مو، دئودرانت(ضدبو)، ادكلن و عطر نیز ظاهر شود.روش غلط در پمپ كردن (دوشیدن)پستان نیز می تواند به نوك سینه آسیب برساند.مكش شدید در نتیجه پمپ كردن پستان باعث خونریزی زیرپوستی در بعضی زنان می شود.
   **روش درمان
* شیوه قرار گرفتن نوزاد در هنگام شیردهی را چك كنید.زیرا این مسئله مهم ترین عامل بروز مشكل است. نوزاد باید دقیقا مقابل نیپل قرار بگیرد (شكم به شكم مادر). لازم است كه نوك و هاله اطراف آن كاملا در دهان نوزاد قرار بگیرد.
* وضعیت نوزاد را در هر بار شیردهی عوض كنید.این كار باعث می شود كه فشار لثه های نوزاد در هر بار شیردهی روی مناطق مختلف سینه و نه فقط یك نقطه وارد شود.
* توالی شیردهی را بیشتر و زمان آن را كوتاه تر كنید.فراموش نكنید كه هرچقدر فاصله بین شیر دهی را بیشتر كنید، نوزاد گرسنه تر شده و با شدت بیشتری شیر می خورد.
* بعد از هر بار شیردهی مقدار كمی از شیر را نوك سینه مالیده و اجازه دهید باقی بماند.شیر باعث ترمیم و التیام نوك سینه می شود.
* صابون ، الكل، لوسیون، عطر ادكلن در محل نیپل سینه نمالید. حمام آب به تنهایی برای پاك كردن پستان كافی است.
* از داروی مسكن استفاده كنید. اگر درد نیپل سینه شدید بود، می توانید مسكن های ضعیفی مثل استامینوفن یا ایبوبروفن(30 دقیقه قبل از شیردهی) استفاده كنید.
* در مورد ترك های عمیق و دردناك می توانید از روغن لانونین (مخصوص مادران شیرده) استفاده كنید. مقدار كمی از این پماد را روی نیپل بمالید. این ماده باعث ترمیم و التیام سریع زخم ، بدون تشكیل دلمه می شود و نیازی به شستشوی سینه قبل از شیردهی نیست.
اگر زخم نیپل با این روش ها التیام نیافت ، بهتر است به پزشك مراجعه كنید. ممكن است باكتری به این محل رخنه كرده و باعث آماس پستان شده باشد.
  **آیا این وضعیت بر روی نوزاد تاثیر می گذارد؟
اصولا نوزاد در مورد این وضعیت ناراحت نمی شود.شیردهی ادامه می یابد ، اما به صورت دردناك(برای مادر). در ضمن خون موجود در شیر برای نوزاد خطرناك نخواهد بود. مهم ترین نگرانی این است كه شیردهی باید با رضایت خاطر و به صورت لذت بخش برای مادر و فرزند صورت بگیرد      

طبقه بندی: روش های شیردهی،

[ دوشنبه 25 فروردین 1393 ] [ 05:51 ب.ظ ] [ ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو