▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █ ▉ ▊ نی نی وبلاگ آموزشی نوزادان

با سلام ... ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █ ▉ ▊ نی نی وبلاگ آموزشی نوزادان کانال تلگرام نی نی وبلاگ آموزشی نوزاد telegram.me/ehsanbaby.

بچه ها را از آفتاب نجات دهید


بهار و تابستان كه میآید، بازار ضد آفتابها و عینكهای آفتابی داغ و داغتر میشود. همه برای رهایی از آثار سوء اشعه ماورا بنفش خورشیدی سراغ ضدآفتابهای قوی و عینكهای آفتابی میروند تا هر طور شده از پوست و چشما نشان محافظت كنند، اما در این بین پای كودكان هم در میان است. سوال اینجاست كه از پوست حساس كودكان و چشمان آنها چطور باید در برابر نور خورشید مراقبت كرد؟

آیا استفاده از عینك یا ضد آفتاب برای كودكان هم قابل توصیه است؟ اصلا اگر قرار است بچه ها مثل بزر گترها ضد آفتاب بزنند یا از عینكهای آفتابی استفاده كنند نباید شرایط سنیشان هم در نظر گرفته شود؟ و... اینها همه پرسشهایی است كه با گرم شدن خورشید تابستان و حتی بهار ذهن همه پدر و مادرها را به خود مشغول میكند.در این گزارش برای پیدا كردن جواب این پرسشها با دكتر هرمز شمس، جراح و متخصص چشم و استاد دانشگاه تهران و دكتر امیر هوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو هم صحبت شدیم. شما هم میتوانید برای پیدا كردن جواب پرسشهایتان با ما همراه باشید.

آزاده تنها

دکتر هرمز شمس، جراح و متخصص چشم

دكتر امیر هوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو

عینك آفتابی، یك انتخاب كاملا ضروری

عینك آفتابی برای كودكان نه تنها یک وسیله صرفا تزئینی نیست بلكه یک انتخاب كاملا ضروری است. حتی به مراتب ضروری تر از بزرگترها. چشم كودكان در مقایسه با بزرگترها خیلیب یشتر در معرض آسیبهای ناشی از اشعه ماورا بنفش قرار دارد. چشم بزرگسالان تنها 10 درصد از اشعه ماورا بنفش خورشید را به خود راه میدهد، در حالی كه 75 درصد از این اشعه به چشم كودكان وارد میشود.از طرف دیگر كودكان معمولا نسبت بزرگترها زمان بیشتری را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار دارند و به همین دلیل مراقبت و حفاظت از چشمهای آنها دربرابر اشعه UV بسیار ضروری است.

چشم كودكان به مراتب حساستر از بزرگترهاست

چشم كودكان در مقابل نور آفتاب بسیار حساستر از بزرگترهاست.از آنجا كه قرنیه و عدسی چشم كودكان بسیار شفاف است،اشعه UV ، بدون برگشت به داخل چشم آنها وارد میشود. در حالی كه درا فراد بزرگسال به دلیل تیره شدن قرنیه و عدسی،ناخودآگاه بخش زیادی از این اشعه را منعكس میكند. بنابراین برای درامان ماندن از خطرات بازگشت این اشعه به داخل چشم كودكان توصیه ما به همه پدر و مادرها این است كه با استفاده از عینكهای آفتابی و حتی سایه بانهایی كه به منظور جلوگیری از آفتاب طراحی شده اجازه ندهد اشعه UV به چشم كودكان آنها آسیب وارد كند.البته بهترین راه برای جلوگیری از این عارضه استفاده از عینكهای آفتابی مورد تا یید است. این عین كها اجازه نمیدهند نور خورشید مستقیم به چشم كودك شما وارد شود. معمولا بین ساعت 10 صبح تا 2بعدازظهر، قرار گرفتن دربرابر اشعه خورشیدبیشترین آسیب را به چشم وارد میكند.بنابراین یادتان باشد هم خودتان و هم كودكانتان درا ین فاصله زمانی حتما از عینك آفتابی مناسب استفاده كنید، چون درا ین فاصله از روز حتی اگر در سایه هم باشید باز هم چشم شما در معرض خطر اشعه UV قرار دارد.

خشكی چشم، خطری كه كودكان را تهدید میكند

تاكید برای مراقبت از چشمها در برابر اشعه UV از این روست كه قرار گرفتن در برابر این نور باعث خشكی چشم، كاهش حس قرنیه و حتی آب مروارید و بیماری ناخنك چشم میشود. بنابراین مراقبت از چشمان كودكان برای جلوگیری از بروز این بیمار یها در آینده بسیار ضروری است. این مراقبت در فصول بهار و تابستان اهمیت بیشتری پیدا میكند، چون معمولا در این فصول از آنجا كه پرتو خورشید با زاویه كمتری میتابد شدت اشعه UV دو برابر روزهای معمول است. بنابراین در ساعات اولیه روز و معمولا بعدازظهر باید بیشتر از همیشه مراقب چشمها به خصوص چش مهای حساس كودكان بود.

توصیه میشود در انتخاب عینك آفتابی برای كودكان از متخصصان چشم مشاوره بگیرید، چون استفاده از عینكهای نامناسب همانقدر آثار سو به دنبال دارد كه قرار گرفتن در برابر پرتوهای خورشید. عینكهای غیر استاندارد مردمك چشم را بیش از اندازه باز میكنند بنابراین مقدار بیشتری از اشعه UV را به چشم كودك شما وارد میكنند. پس احتیاط در خرید عینك برای كودكان بسیار ضروری است.

چطور برای بچه ها عینك بخریم؟!

پدر و مادرها باید در خرید عینك برای كودكان به این نكته توجه كنند كه تنها فرق عینكهای آفتابی كودكان با بزرگسالان در رنگ و طرح و ابعاد آنها نیست. به خصوص اینكه استفاده از عینكهای آفتابی غیر استاندارد كه توانایی محافظت از چشم در برابر اشعه فرا بنفش را ندارند، به مراتب آسیب بیشتری به چشم وارد میكنند. حساسیت چشم كودكان ایجاب میكند كه دقت بیشتری در انتخاب عینكهای آفتابی آنها به خرج بدهیم. بچه ها نیازهای خاص خودشان را دارند. بنابراین باید برای جلوگیری از مشكلات احتمالی در قدرت بینایی آنها، عینك آفتابی را انتخاب كنیم كه مطمئن باشیم در آن از عدسی تصحیح كننده مناسب با قدرت انعكاس بالای اشعه UV استفاده شده است. توصیه من به همه پدر و مادرها این ا ست كه برای خرید عینك مناسب به مراكز مجاز كه از وزارت بهداشت مجوز دارند، مراجعه كنند. ضمن اینكه بعد از اطمینان از مناسب بودن شیشه عینك در نظر گرفتن فاكتورهایی مانند سبك و راحت بودن قاب عینك هم در یک انتخاب بدون نقص به آنها كمك میكند. ضمن اینكه باید دقت كنید لنز عینك كودك شما حتما ضد ضربه باشد تا هنگام بازی و دویدن در اثر ضربه های احتمالی، آسیبی به چشم او وارد نكند. معمولا لنزهای پلیكربنات انتخاب خوبی هستندچون هم قوی و بادوام اند هم ضد ضربه.

نگران جذب ویتامین D نباشید

یكی از نگرانی های پدر و مادرها ممانعت ضدآفتاب در برابر جذب ویتامین D نور خورشید در پوست كودكان است. در حقیقت این نگرانی از آنجا ناشی میشود كه بر اساس پیش فرض های ذهنی این افراد، استفاده از كرم ضد آفتاب در كودكان ساخت ویتامین D در آنها را متوقف می كند، چون اجازه نمی دهد نور خورشید مستقیما با پوست بچه ها در تماس باشد. اما این یک باور كاملا مردود است چون میزانی از اشعه ماورا بنفش كه باعث ساخت ویتامین D در پوست می شود، آنچنان محدود است كه دفع آن از سطح پوست نمی تواند هیچ خللی در فرآیند جذب ویتامین D ایجاد كند. بنابراین بدون هیچ نگرانی از ویتامین D مورد نیاز كودك باید سطح پوست او را با ضد آفتاب های مناسب بپوشانید تا از عوارضی مثل سوختگیها، تیره شدن رنگ پوست، پیری زودرس پوست و حتی سرطان های پوستی در بزرگسالی جلوگیری كنید.

ضد آفتاب برای كودكان ضروری است

استفاده از ضد آفتاب برای كودكان از 6 ماهگی به بعد كاملا ضروری است. این تاكید هم از این روست كه بیشترین تماس و تاثیر اشعه ماورا بنفش خورشید مربوط به 18 سال اول زندگی است. یعنی آثار و حتی عوارض قرار گرفتن در برابر تابش اشعه UV در این دوران 70 تا 80 درصد بیشتر از دوره های دیگر سنی است. به طوری كه خیلی از عوارض پوستی كه در بزرگسالی دیده می شود، ریشه در مراقبت های پوستی نادرست در برابر اشعه خورشید در دوران كودكی و نوجوانی دارد. به طور كلی، استفاده از ضد آفتاب به خصوص در دوران كودكی و نوجوانی بسیار ضروری تر از دوران میانسالی است.

از حساسیت زا نبودن كرم مطمئن شوید

یادتان باشد برای انتخاب ضد آفتاب بچه ها حتما سراغ محصولات مخصوص کودکان بروید، چون این محصولات جدا از فیزیكی بودن معمولا ملایم تر و مناسبتر هستند.

در ضمن دقت كنید كه روی این ضد

آفتاب ها برچسب های بدون مواد تحریک کننده ( no -irritating ) بدون عطر و مواد خوشبو کننده(fragrance free) یا ضد حساسیت (hypoallergenic) قید شده باشد. اما با وجود در نظر گرفتن این موارد قبل از استفاده از ضد آفتاب روی پوست كودك حتما مقدار كمی از كرم را روی قسمت كوچكی از پوست دست كودك امتحان كنید تا مطمئن شوید نسبت به آن كرم حساسیت ندارد. بعد از این مرحله، نیم ساعت قبل از خروج از منزل قسمت هایی از پوست كودك مثل صورت، دست و پاهای او را كه در معرض آفتاب قرار میگیرند به خوبی با كرم بپوشانید.

از ضد آفتابهای فیزیكی استفاده كنید

حساس بودن پوست كودكان ایجاب میكند در انتخاب ضد آفتاب مناسب آنها دقت بیشتری به خرج دهید. ضد آفتاب مناسب بچه ها ضد آفتابهای فیزیكی است. این ضد آفتاب ها نور خورشید را منعكس میكنند و همین باعث می شود تماس آنها با پوست هیچ واكنشی به دنبال نداشته باشد.

این در حالی است كه ضد آفتاب های شیمیایی نور خورشید را جذب میكنند و همین ریسك واكنش پذیری آنها با پوست حساس كودكان را بالا می برد. كرم های فیزیكی چربی بسیار زیادی دارند و انواع قدیمی آنها مثل اكسیددوزنگ به دلیل رنگ سفیدی كه دارند روی پوست كاملا به چشم میآیند، اما ضد آفتابهای فیزیكی جدید این مشكلات را ندارند و تحمل آنها بسیار راحت است. به طوری كه حتی به بزرگترها هم توصیه می شود برای پیشگیری از حساسیتهای احتمالی پوستی از این ضد آفتاب ها استفاده كنند. جدا از تاكید بر فیزیكی بودن ضد آفتاب های مخصوص كودكان باید به این نكته هم دقت كنید كه ضد آفتاب انتخابی شما باید تركیباتی داشته باشد كه ساختمان های سلولی نارس را محكم كند. ضمن این كه نسبت به شستوشو مقاوم باشد تا حتی زمانی كه بچه ها به دلیل فعالیت زیاد پوست خود را با آب می شویند كرم اثر خود را از دست ندهد.

از 3 سالگی عینك آفتابی بزنید

معمولا بچه ها از 2 سالگی به خاطر آمادگی كه از نظر توانایی های جسمی پیدا می كنند بیشتر از گذشته در فضاهای باز و خارج از منزل حضور پیدا می كنند. بنابراین از همین سن استفاده از عینك آفتابی برای آنها ضروری است، اما از آنجا كه معمولا این بچه ها به دلیل كنجكاوی زیاد تحمل نگهداشتن عینك روی چشم را ندارند، بهتر است برای حفاظت از چشم آنها از كلاه های لبه دار یا سایه بان های آفتابگیر استفاده كنید. اما از 3 سالگی باید كودكان را برای استفاده از عینكهای آفتابی استاندارد آموزش بدهید به طوری كه یاد بگیرند بدون روی چشم داشتن عینكهای آفتابی از منزل خارج نشوند.

طبقه بندی: دوران كودكی،

[ یکشنبه 23 مرداد 1390 ] [ 02:46 ب.ظ ] [ ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic