▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █ ▉ ▊ نی نی وبلاگ آموزشی نوزادان

با سلام ... ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █ ▉ ▊ نی نی وبلاگ آموزشی نوزادان کانال تلگرام نی نی وبلاگ آموزشی نوزاد telegram.me/ehsanbaby.

گیتی بهدادی پور - کارشناس تغذیه

دستگاه گوارش نوزاد در حوالی 6 ماهگی برای پذیرش غذای نیمه جامد آمادگی لازم را پیدا میکند و بنابراین شروع تغذیه کودک با غذای کمکی از شش ماهگی صورت میگیرد.البته در بعضی از کودکانی که دچار افت وزن هستند، غذا از 4 ماهگی داده میشود. با زود شروع کردن غذای کمکی احتمال ابتلاء به اسهال و آلرژی در کودک افزایش یافته و تمایل وی به شیر مادر نیز كمتر می شود.

شروع تغذیه تكمیلی بدان معنا نیست كه مادر دفعات شیر دهی را كم كند بلكه باید هر زمان كه كودك تمایل داشت شیر خود را به او بدهد(حداقل 8 بار در شبانه روز) .نیمی از انرژی مورد نیاز كودك در این سنین باید از طریق شیرمادر و باقیمانده از غذای كمكی تامین شود.به طور کلی در سال اول زندگی اول شیر بعد غذا و در سال دوم اول غذا و بعد شیر توصیه میشود.در سال اول،بعد از تغذیه نوزاد با شیر مادر غذای کمکی باید به او داده شود و هرگز قبل یا در فواصل تغذیه با شیر مادر از غذای کمکی نباید استفاده کرد.


توصیه میشود در ابتدا،دادن غذا با یک نوع ماده غذایی ساده شروع شود و کم کم به مخلوطی از چند نوع افزایش یابد.بین اضافه کردن مواد غذایی مختلف 7-5 روز فاصله باشد تا نوزاد اول به یک نوع غذا عادت کند و بعد غذای جدیدی به او داده شود.در شروع غذاها باید نسبتا رقیق و غلظت آنها کمی بیشتر از شیر مادر باشد و به تدریج بر غلظت آنها افزوده شود.این کار به یادگیری مهارت جویدن کمک میکند.


اصول شروع تغذیه تکمیلی در سال اول به این صورت است:


در هفت ماهگی:

  • هفتة اول:

فرنی آرد برنج

  • هفتة دوم:

حریره بادام

  • هفتة سوم:

سوپ با انواع سبزیجات

  • هفتة چهارم:

سوپ سبزیجات با گوشت


در هشت ماهگی:


زردة تخم مرغ
حبوبات نرم
آب میوه

در نه ماهگی:


سایرحبوبات


نکات مهم در تغذیه تکمیلی:


سبزیجات باید در آخرین لحظات پخت اضافه شوند و در ظرف نیز بسته باشد تا ویتامینهای آن از بین نرود.

• در سال اول زندگی از اسفناج، گوجه فرنگی ،توت فرنگی،گیلاس ،آلبالو،كیوی،خربزه،عسل ،سفیده تخم مرغ و شیر گاو نباید استفاده کرد زیرا احتمال آلرژی زایی آنها زیاد است.


• همزمان با شروع غذای كمكی ، قطره آهن روزانه 15 قطره در روز داده میشود.بعد از دادن قطره آهن بهتر است بلافاصله به نوزاد آب بدهیم تا از سیاه شدن دندانها جلوگیری شود.


• همزمان با شروع غذای كمكی آب جوشیده سرد شده به کودک داده میشود.


• در سال اول،به سوپ یا غذای کودک نباید نمک،شکر یا چاشنی اضافه کرد.


• نگهداری غذای کمکی نوزاد حداکثر تا 24 ساعت در یخچال اشکال ندارد.


• برای رشد مناسب و جلوگیری از افت رشد ,دادن آب میوه را به 120 الی 180 سی سی در روزباید محدود شود.

سن مقدار
3-2 سال 2/1 لیوان
4 سال و بزرگتر 4/3 لیوان

• از محصولات حاوی سوربیتول مثل آب سیب یا آب گلابی درزمان ابتلا کودک به اسهال بپرهیزید.

در صورت کندی یا افت رشد کودک ،غذای کودک را باید مقوی و مغذی کرد.مقوی كردن یعنی اضافه كردن موادی كه فقط انرژی غذا را بیشتر میكند و مغذی کردن یعنی اضافه كردن موادی كه علاوه بر انرژی، پروتئین و ویتامین واملاح غذا را بیشتر میكند. برای مقوی کردن اضافه كردن روغن و کره و افزودن شکر به غذای کودک مفید است.برای مغذی کردن اضافه كردن سبزیجات برگ سبز و نارنجی رنگ مانند جعفری، شوید ،گشنیز ؛ كدو حلوائی و هویج ...به سوپ یا پلوی كودك برای تامین ویتامین A،اضافه كردن مخلوط آرد غلات و حبوبات تفت داده شده برای تامین پروتئین و افزودن پودر جوانه غلات و حبوبات به سوپ كودك برای تامین ویتامیتهای ب مفید است.برای افزودن پروتئین بیشتر به غذا افزودن مقداری گوشت ، اضافه كردن لوبیا و عدس كاملا پخته و له شده ،افزودن تخم مرغ بصورت رنده و نیز عصاره قلم به سوپ یا غذای کودک توصیه میشود.

پایش رشد:

میزان رشد کودک (قد و وزن) را با بچه های هم سن او نباید مقایسه کرد.روند رشد کودکان بسته به عوامل ژنتیکی و محیطی متفاوت است.اگر منحنی رشد کودک به سمت بالا سیر کند رشد طبیعی است.اگرافقی شود کودک دچار توقف رشد شده و در صورتی که به سمت پایین برود نشان دهنده افت رشد است. البته بیشتر نوزادنی که از نظر ژنتیکی چاقند ولی ریز به دنیا می آینددر 6-3 ماهگی منحنی رشدشان به بالا و به طرف منحنی اصلی خود انتقال پیدا میکند.بیشتر نوزادنی هم که از نظر ژنتیکی لاغرند ولی درشت به دنیا می آیند برای چندین ماه منحنی رشدشان ریز پیش میرود و اغلب تا 13 ماهگی بهمنحنی اصلی خود نمی رسند.


پس بررسی منحنی رشد بهترین ملاک برای قضاوت روند رشد کودک است

طبقه بندی: تغذیه نوزاد، دانستنی های نوزاد،

[ پنجشنبه 19 خرداد 1390 ] [ 03:39 ب.ظ ] [ ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic