▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █ ▉ ▊ نی نی وبلاگ آموزشی نوزادان

با سلام ... ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █ ▉ ▊ نی نی وبلاگ آموزشی نوزادان کانال تلگرام نی نی وبلاگ آموزشی نوزاد telegram.me/ehsanbaby.

چه كنیم كه این‌ همه سزارین نكنیم؟

اگرچه سزارین به‌عنوان یك عمل نجات‌دهنده مادر و نوزاد در مواقع ضروری، شناخته شده است، اما با وجود اینكه این روش در كشورهاى پیشرفته همچنان ماهیت خود را حفظ كرده و در مسیر درست خود قرار دارد در كشور ما، به ابزارى براى فرار از درد زایمان تبدیل شده است.

 در حالی كه در كشورهای اروپایی زایمان با روش سزارین 10 تا 30 درصد زایمان‌ها را شامل می‌شود،  در كشور ما افزایش و رشد قابل ملاحظه‌ای نسبت به زایمان طبیعی داشته و در واقع 40 تا 60 درصد زایمان‌های ما چه در مراكز دولتی و چه در مراكز خصوصی امروزه با روش سزارین صورت می‌گیرد. البته به گفته كارشناسان این آمار در مراكز خصوصی به 90 تا 100 درصد هم می‌رسد،  در حالی كه از نظر استاندارد جهانی این آمارها حداقل باید 5 تا 15 درصد باشند. البته طرفداری از سزارین این روزها تنها از جانب بیماران صورت نمی‌گیرد. بلكه این روش در میان پزشكان هم طرفداران زیادی دارد. با این حال به گفته كارشناسان شاید اولین علت تمایل بیماران به سزارین،  ترس از زایمان طبیعی و درد ناشی از آن باشد ولی عامل مهمی كه موجبات این ترس را فراهم می‌كند كمبود امكانات در زایمان طبیعی،  تسهیلات كمتر بیمه و روش نادرست زایمان طبیعی در شرایط فعلی است.

دكتر نسرین چنگیزی،  متخصص زنان و زایمان و رئیس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت در رابطه با شرایط كنونی زایمان طبیعی و سزارین در كشور و برنامه‌های وزارت بهداشت برای كاهش میزان سزارین در این گفت‌وگو توضیح می‌دهد.

  • خانم دكتر،  شما هم معتقدید مهم‌ترین دلیل استقبال از زایمان طبیعی ترس مادران است؟

در دنیا و در مراجع علمی خیلی معتبر بحث جالبی در این زمینه داریم كه می‌گوید قبل از این كه زایمان تبدیل به بیماری شود، در خانه‌ها انجام می‌شد و یك سری خاطرات خوش از مادران به دختران طی پروسه زایمان طبیعی منتقل می‌شد. ولی وقتی اینطور جا افتاد كه فردی كه می‌خواهد زایمان كند، باید حتما تحت مراقبت‌های بیمارستانی باشد و خودبه‌خود تصویری از بیمارگونه بودن زایمان ایجاد شد، خیلی از خدمات اطرافیان یك زن باردار هم حذف شد. متأسفانه هیچ كدام از خدمات بیمارستانی هم جایگزین این حمایت‌ها و مراقبت‌‌ها نشدند. پس یك سری مداخلات پزشكی دست به دست هم دادند و حالتی را به وجود آوردند كه بیمار‌گونه‌بودن فرایند زایمان طبیعی به وجود آمده و در نهایت سبب بروز بسیاری از سزارین‌های بی‌دلیل شود.

  • یعنی شما می‌گویید ترس از زایمان طبیعی از همین‌جا شروع شد؟

بله،  البته این‌ها علاوه بر سنتی بودن زایمان طبیعی در كشور است كه خود به عاملی مهمی برای سوق دادن زن باردار به سزارین تبدیل شده است. به‌طوری كه خیلی از افراد در كشور ما با انجام یك بار زایمان طبیعی،  در مراحل بعدی سزارین را ترجیح می‌دهند و از زایمان طبیعی هیچ وقت خاطره خوشی نخواهند داشت.

  • منظورتان از این سنتی بودن زایمان چیست؟

ببینید، ما مدام در مورد عوارض سزارین به مادرها هشدار می‌دهیم. زایمان طبیعی در واقع پلی است كه عوارض سزارین را دور می‌زند البته نه با پروسه‌ای كه به صورت سنتی در كشور ما اجرا می‌شود.  به‌عنوان مثال خانمی با درد كم و در فاز نهفته برای زایمان بستری شده و اصرار خاصی هم بدون در نظر گرفتن دستورالعمل‌های مربوط به ختم بارداری برای او در نظر گرفته می‌شود. خب مسلما تسریع زایمان در چنین فردی از طریق تحریك یا القاء زایمانی انجام می‌شود و چون مادر به‌طور طبیعی در فاز زایمان نیست،  این تحریك یا القاء زایمانی هم طولانی خواهد شد كه نتیجه آن خستگی مادر است. از طرفی مادر وقتی وارد زایشگاه می‌شود به‌طور كامل خوردن مایعات را هم برای او ممنوع می‌كنیم. گرسنگی خود منجر به تاخیر در زایمان شده و پروسه زایمان به راحتی پیش نمی‌رود تا جایی كه خیلی از پزشكان با برخوردن به یك مشكل كوچك در چنین مواردی سزارین را جایگزین زایمان طبیعی می‌كنند. علاوه بر این‌ها ما متأسفانه روش مرسومی هم كه داریم و آن این است كه مادر باید روی تخت زایمان میخ كوب شود و حق تحرك ندارد. سرم هم به میخكوب شدنش كمك می‌كند و همین درد هنگام زایمان را افزایش می‌دهد.

  • شما در وزارت بهداشت برای از بین بردن این باورهای نادرست چه اقداماتی كردید؟

در این رابطه باید بگویم جای تأسف است كه در بعضی از كشورها زنان طی دوران بارداری یعنی از 20 تا 37 هفتگی،  در كلاس‌های آموزش زایمان شركت می‌كنند و این كار آنقدر به درستی و روی نظم در این كشورها انجام می‌شود كه مایع حسرت ما است. با این حال در كشور ما هم به تازگی این كلاس‌ها كه 8 جلسه 90 دقیقه‌ای است در چند بیمارستان شروع به كار كرده‌اند كه طی آن‌ها مادر با همراه هم‌جنس خود حتی همسرش شركت می‌كند و آموزش‌های تئوری و عملی مربوط به تكنیك‌های تنفس،  تمرینات بدنی و روش‌های مختلف شیر دادن به نوزاد آموزش داده می‌شود.

  • هنوز خیلی از مادران تصور منطقی از اتاق زایمان ندارند و به نوعی از آن وحشت دارند. در آموزش‌های شما سعی شده كه این فضا در ذهن مادران باز‌سازی شود؟

بله،  در یكی از این جلسات ما، مادر به زایشگاهی كه قرار است در آن بستری شود،  می‌رود تا آن رعب و وحشتی كه هیچ كس از اصل آن با خبر نیست از بین برود.

  • اتاق‌های زایمان آیا به حدی استاندارد هستند كه با دیدن آن‌ها وحشت مادر از آن‌ها كاسته شود؟

ببینید، ما باید شرایط خصوصی بودن اتاق زایمان را برای مادر نگه داریم كه البته این اتفاق در كشور ما خیلی دیر و خیلی هم به ندرت انجام می‌شود. اما نكته مهم این است كه درد زایمان را شاید بتوان تحمل كرد ولی رنج ناشی از آن شاید تحمل‌ناپذیر باشد. منظورم این است كه اگر حرمت مادر در اتاق زایمان حفظ نشود،  جز خاطره‌ای تلخ از پروسه زایمان چیزی در ذهن مادر نخواهد ماند.

  • همین اقدام به تاخیر افتاده برای خصوصی كردن و حفظ حریم مادر، شامل چه اقداماتی است؟

الان بحثی كه در این رابطه مطرح است این است كه ما بیمارستان‌های خود را مجهز كنیم به اتاق درد، اتاق زایمان و اتاق پس از زایمان. الان هم 9 بیمارستان با این شرایط كار را شروع كرده‌اند.

  •  به صورت پایلوت؟

نه، همه سعی ما بر این است كه این كار سریعا شروع شود نه این كه اول به صورت پایلوت باشد. فراموش هم نكنیم كه همه 400‌زایشگاه در كشور باید این شرایط را داشته باشند.

  • وضعیت مادر در این اتاق‌ها به چه صورت است؟

مادر در هر كدام از این اتاق‌ها می‌تواند روش‌های نشسته به پهلو یا خوابیده را انتخاب كند و زایمان از این طریق انجام شود. حین زایمان هم از تكنیك‌های زایمان و تكنیك‌های تنفسی،  رایحه‌درمانی و موسیقی درمانی برای آرامش مادر استفاده می‌شود. علاوه بر این عدم وجود مداخلات مثل سرمی كه مادر را میخكوب كند و همچنین بحث استفاده از مواد خوراكی و مایعات باید مورد توجه قرار گیرد.

  • همراه چطور؟ مادر می‌تواند فردی را هم به انتخاب خود به‌عنوان همراه در این اتاق‌ها داشته باشد؟

صد در صد. حضور همراه مؤثرتر از هر عامل دیگری است. ببینید منطق ما در این مورد این است كه معتقدیم حضور همراه یك طرف و همه روش‌های غیر دارویی كه ما حین زایمان به كار می‌بریم یك طرف.

  • در چنین شرایطی مادر حق انتخاب نوع زایمان را هم دارد؟

بله،  نكته بسیار مهمی كه در این مورد وجود دارد این است كه مادر بتواند خود روش زایمان را انتخاب كند. البته فراموش نكنیم كه باید به منطق و شعور مادر احترام گذاشت ولی باید همه شرایط را در هر دو نوع زایمان به او توضیح داد نه اینكه فقط از او بپرسیم مایل به سزارین است یا زایمان طبیعی. پس مشاوره متخصص زنان در این رابطه و اینكه مادر را با تمام عوارض و مزایای روش‌های زایمانی آشنا كند،  مهم‌ترین اصل است.

  • همه مادران می‌توانند در چنین شرایطی كه به آن‌ها اشاره كردید زایمان كنند یا این كه استثنا هم وجود دارد؟

نه،  این شرایط برای مادرانی بود كه برای زایمان در معرض خطر كم هستند. چون یك زن باردار به محض بستری شدن باید غربالگری شود و متخصصان زنان باید مادرانی كه می‌توانند وارد این روند شوند و نیاز به مراقبت‌های ویژه و مانیتورینگ خاصی ندارند را مشخص كنند.

  • تمام شرایطی كه به آن‌ها اشاره كردید جهت انجام زایمان طبیعی در بهترین حالت بود كه هدف آن ‌هم مسلما در راستای كاهش میزان سزارین است.  در این میان عده‌ای از متخصصان زنان هم معتقدند كه سزارین آنقدرها هم كه گفته می‌شود پرعارضه نیست و حتی از زایمان طبیعی هم مطمئن‌تر است. نظر شما چیست؟

اینكه می‌گویند سزارین عارضه خاصی ندارد را قبول ندارم. سزارین عوارض خاص هر جراحی را دارد چون به هر حال در این جراحی شكم باز می‌شود. خطرات مربوط به سزارین در واقع از همان قدم اول یعنی عزم به بیهوش كردن فرد شروع می‌شود. حدود 60 درصد از این بیهوشی‌ها هم بیهوشی عمومی است كه خود عوارض خاص‌اش حتی مرگ و میر را دارد.  حتی جایگزین كردن بی‌حسی‌ها مثل بی‌حسی اپیدورال هم عوارض خاص خودش را دارد. علاوه بر تمام این‌ها عوارض دیگری حین عمل ایجاد می‌شوند مثل انواع عفونت‌ها و چسبندگی‌های خارجی ناشی از این عمل كه حتی انجام جراحی‌های بعدی به‌دلیل این چسبندگی‌ها با مشكل مواجه می‌شود.

  • این عوارض در همهسزارین‌ها دیده می‌شوند یا به ندرت باید منتظر آن‌ها باشیم؟

تقریبا در بیشتر سزارین‌ها. از طرفی خونریزی حین سزارین با بیهوشی عمومی بسیار زیاد است چون ما انتظار داریم 500 سی‌سی‌ خونریزی داشته باشیم و یك گرم كاهش میزان هموگلوبین اما در سزارین به‌طور معمول 1000 سی‌سی‌ یا بیشتر خونریزی داریم و هموگلوبین 2 برابر كاهش می‌یابد.  به علاوه اگر بی‌حسی اپیدورال باشد، باز این امكان برای مادر وجود دارد كه نوزاد خود را بعد از به دنیا آمدن در آغوش بگیرد اما در بیهوشی عمومی مادر كاملا بیهوش است و نوزاد به خاطر مواد بیهوشی كه حین عمل به خاطر قطع ناف به او منتقل شده مسلما نوزاد سر حالی نیست. این نوزاد در بیشتر موارد نیاز به احیاء دارد.

  • شما به عوارض سزارین اشاره كردید؛ اما هنوز هم تقریبا در 90 تا 100 درصد مراكز خصوصی علاوه بر خواست بیمار،  پزشك هم سعی در تغییر نظر بیمار نمی‌كند و به‌نظر می‌رسد انتخاب سزارین برای او هم بهتر است. وزیر بهداشت مدتی پیش اعلام كرد كه وزارت بهداشت سعی در برخورد با چنین مراكزی دارد. شما در جریان هستید؟

الان این هم برای ما سؤال است كه چه‌كار كنیم انگیزه پزشكان برای زایمان طبیعی افزایش یابد. چون مسئله این است كه سزارین یك وقت مشخص دارد و از جراح زمان كمتری را می‌گیرد. تصور متخصص هم این است كه عوارض سزارین قابل پیش‌بینی‌تر است. البته یكی از دلایل گرایش پزشكان به این نوع زایمان بحث حمایت‌های قانونی است كه از متخصص زنان در زایمان طبیعی نمی‌شود، در حالی‌كه ما می‌گوییم اگر مادر در زمان خاص خود برای مداخلات پزشكی بستری شد حمایت‌های قانونی هم طبق قانون ما از متخصص زنان باید بشود و سزارین جز در موارد اورژانسی انجام نشود. با این حال ما با تعاملی كه با پزشكی قانونی و نظام پزشكی شده آخرین دستورالعمل‌ها را برای حمایت‌های قانونی بیشتر برای این دو سازمان ارسال كردیم علاوه بر این كه فعالیت پزشكان در مراكز خصوصی را هم زیر نظر خواهیم داشت.

  • سؤال آخر،  بحث افزایش تعرفه زایمان طبیعی برای كاهش سزارین تا كجا پیش رفت؟

بحث افزایش تعرفه زایمان طبیعی چند ماه پیش مطرح شده ولی اینكه چطور و تا چه سقفی باید این تعرفه مشخص شود باید با بیمه‌ها به توافق برسیم. تمام سعی ما نیز بر این است كه بتوانیم روی تعرفه‌ها تاثیر بگذاریم اما مهم این است كه تعرفه و حق‌الزحمه ماما و متخصص زنان چقدر باید باشد. ما باید به یك عدد خاص برسیم و آن را به‌عنوان تعرفه اعلام كنیم.

 

طبقه بندی: دوران بارداری،
برچسب ها:چه كنیم كه این همه سزارین نكنیم؟،

[ دوشنبه 2 خرداد 1390 ] [ 06:30 ب.ظ ] [ ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic