▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █ ▉ ▊ نی نی وبلاگ آموزشی نوزادان

با سلام ... ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █ ▉ ▊ نی نی وبلاگ آموزشی نوزادان کانال تلگرام نی نی وبلاگ آموزشی نوزاد telegram.me/ehsanbaby.

به كودك خود كمك كنید تا حرف بزند

 

كودكان به طور ذاتی به صدای انسان ها علاقه دارند، هم چنین به طور طبیعی مایل هستند هنگامی كه فرد دیگری صحبت می كند، به حرف های او گوش داده و توجه كنند. شما هنوز هم می توانید از این تمایل ذاتی كودك خود، مثل همان وقتی كه او كوچك تر بود، بهره ببرید.

چگونه می توانم به كودك خود كمك كنم تا حرف زدن را یاد بگیرد؟

هر چقدر می توانید به صورت مستقیم با كودك خود صحبت كنید. سعی كنید بعضی وقت ها، این صحبت ها صرفا بین شما و او بوده و شخص ثالثی بین شما نباشد. اگر شما در حال حرف زدن یا كتاب با شعر خواندن برای او به همراه یكی از برادر یا خواهر های بزرگترش باشید، نمی توانید لغات و اصطلاحات را به میزان مورد نیاز او تكرار كنید، یا برای او توضیح دهید؛ در واقع اگر شما با او تنها بودید، او می توانست خیلی بیشتر از این فرصت استفاده كند. هنگام حرف زدن، به او نگاه كنید؛ اجازه دهید صورت و حركات صورت شما را ببیند.

 با تطبیق دادن حرف های خود با كارهایی كه انجام می دهید، این امكان را برای كودك فراهم كنید كه معنای حرف های شما را بهتر بفهمد. می توانید بگویید: «حالا پیراهنت را در می آورم»، و پیراهنش را دربیاورید؛ سپس بگویید: «حالا نوبت كفش هایت است»، و به سراغ كفش هایش بروید. هم چنین می توانید با تطبیق دادن حرف های خود با حركات مختلف صورت، احساسات خود را به صورت نمایشی به او نشان دهید.

سن او به اندازه ای نیست كه بتوانید او را دست بیندازید(و البته در هیچ سنی نباید این كار را بكنید). اگر او را به گرمی در آغوش بگیرید و بگویید: «عفریته شلخته بدریخت مامان كیه؟» او گیج خواهد شود! صورت شما، و در آغوش گرفتن او، احساس دیگری را به او منتقل می كند با این مضمون كه «دختر خوشگل مامان كیه؟». به كودك كمك كنید تا معنای كلی حرف های شما را بفهمد؛ و اگر او نمی تواند حرف ها و كلمات شما را تك تك و به صورت دقیق متوجه شود، ایرادی ندارد. اگر در حال غذا پختن هستید، بشقاب ها را روی میز بچینید، با دست به او اشاره بكنید، و بگویید: "الآن وقت ناهار است".

كودك می فهمد كه ناهارش آمده شده و به زودی می تواند غذا را جلوی خودش و روی میز ناهارخوری ببیند! البته اگر شما با حركات دست و نشان دادن بشقاب و غذا، او را راهنمایی نمی كردید، او ممكن بود معنای "الآن وقت ناهار است" را نفهمد. او معنای لغات را با تكرار آن ها در موقعیت مناسب و درك لغات و كاربردشان، یاد می گیرد. او را در احساساتی هم چون اشتیاق، هیجان و تاكید، مشاركت دهید. صحبت كردن در مورد جریان عشق یا در مورد گروهی از پرندگان نادر در آسمان، می تواند ابزار مفیدی برای جلب توجه كودك و انگیزه دادن به او باشد تا برای درك مفهوم حرف های شما تلاش كند.

 

 

چگونه می توانم به كودكم كمك كنم تا با دیگران، صحبت كند؟

به كودك خود كمك كنید تا بفهمد كه"حرف زدن" تنها وقتی معنا پیدا می كند كه انسان با افراد دیگر حرف بزند. اگر شما با خودتان حرف بزنید و منتظر جواب دادن دیگران نباشید، یا حداقل كودك این طور احساس كند؛ یا هنگامی كه كودك یا یكی دیگر از اعضای خانواده با شما حرف می زند، به او جواب ندهید؛ او احساس خواهد كرد كه كلمات و جملات، صداهایی بی معنا و كاملا به درد نخور هستند. سعی كنید برنامه های رادیو و تلویزیون به عنوان"صدای زمینه" دائمی هنگام مكالمات شما و فرزندتان نباشند.

اگر می خواهید رادیو را زمانی كه در آشپزخانه هستید و یا در تمام طول روز روشن بگذارید، فقط وقتی این كار را بكنید كه رادیو در حال پخش موسیقی باشد. هنگامی كه یك برنامه جدی در حال پخش است و یك، دو یا چند نفر در آن در حال صحبت كردن هستند، به دقت به حرف های آن ها گوش دهید. در ضمن، به كودك خود نشان دهید كه شما معنای حرف هایی را كه از رادیو پخش می شود(و كودك شما قادر به دیدن آن ها نیست)، می فهمید.

در این دوره، شما تقریبا به مترجم كودك خود تبدیل شده اید. شما خواهید دید كه فهمیدن حرف های كودك برای شما آسان تر از غریبه ها است؛ كودك شما هم می بیند كه شما و دیگر افرادی را كه ارتباط ویژه ای با او دارند، بهتر از غریبه ها درك می كند.

 

 چگونه می توانم"راست" و"دروغ" را به كودك خود یاد بدهم؟

كودك شما ممكن است كلمات جدید را یاد بگیرد و آن ها را به درستی مورد استفاده قرار دهد، اما معنای ظریف و دقیقی را كه بزرگترها از این كلمات برداشت می كنند، متوجه نشود. به عنوان مثال، او ممكن است معنای كلمه"قول" یا"تعهد" را نفهمد؛ اما با این حال به درستی از آن استفاده كند.

اگر شما بگویید: «اجازه داری پنج دقیقه بیشتر بازی كنی، اگر قول بدهی بعد از آن مستقیم به اتاق خوابت بروی»، او ممكن است با شادی بگوید: «قول می دهم».

 با این حال، این كلمه برای او فقط این معنی را می دهد كه می تواند پنج دقیقه دیگر هم بازی كند. پس از پنج دقیقه، او از شما می خواهد كه پنج دقیقه دیگر هم بازی كند؛ و البته وقتی با كنایه و سرزنش به او می گویید: «اما تو قول دادی»، نمی تواند بفهمد كه چرا مورد سرزنش واقع می شود. هم چنین، استفاده او از كلمات ممكن است همواره منطبق بر واقعیت نباشد.

كودك شما ممكن است بتواند به راحتی صحبت كند، دیگران را متهم كند و یا حرف های دیگران را رد و انكار كند، در حالی كه معنای حرف های خود را به طور دقیق نفهمد. او آن گونه كه احساس می كند، حرف می زند.

ممكن است در یك دعوا با خواهرش، زمین بخورد و پایش زخمی شود؛ بعد به سراغ شما بیاید و بگوید كه خواهرش او را هُل داده است(در حالی كه واقعیت ندارد). هر چند خواهرش زانوی او را زخم نكرده، اما احساسات او را اذیت كرده است؛ و كودك شما بر طبق احساسش حرفی را می زند كه ممكن است از نگاه بزرگ ترها و در مقایسه با واقعیت، صحیح نباشد.

 

با رشد سن او، شما می توانید ارزش قول هایی را كه آگاهانه داده شوند و با دقت نیز رعایت شده و به آن ها عمل شوند، به او نشان دهید؛ هم چنین اهمیت راست گفتن و پرهیز از دروغ را نیز به او آموزش دهید. اما هنوز برای این كار خیلی زود است. با گفتن چیزها و مفاهیمی كه كودك قادر به درك آن ها نیست، او را گیج نكنید.

 او تمام تلاش خودش را می كند تا شما را خوشحال كند؛ اما اگر شما به این مقدار راضی نیستید و توانایی های طبیعی یك كودك نمی تواند موجب خوشحالی شما شود، باید بدانید كه او(شاید هرگز) نخواهد توانست شما را راضی كند!

طبقه بندی: دوران كودكی،

[ سه شنبه 20 اردیبهشت 1390 ] [ 06:34 ب.ظ ] [ ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو