▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █ ▉ ▊ نی نی وبلاگ آموزشی نوزادان

با سلام ... ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █ ▉ ▊ نی نی وبلاگ آموزشی نوزادان کانال تلگرام نی نی وبلاگ آموزشی نوزاد telegram.me/ehsanbaby.

اگر همسرتان آمادگی پدر یا مادر شدن را نداشته باشد، شما چه می‌كنید؟

شاید هرگز درباره بچه‌دار شدن حرف نزنید و فقط گاهی وقت‌ها بگویید كه دوست دارید بچه‌دار شوید؛ اما حالا یكی از شما كاملا مطمئن است كه دوست دارد بچه‌دار شود. نگرانی و دودلی، وقتی زن و شوهر به بچه‌دار شدن فكر می‌كنند، كاملا طبیعی و معمول است. معمولا در این موقع‌ها، خلاف تصور، نخستین سئوالی كه به ذهن می‌رسد این نیست كه چرا نگرانی؛ بلكه نخستین سئوال این است كه چرا این‌قدر عجله داری.

                                                 

معمولا وقتی یكی از دو طرف خیلی به بچه‌دار شدن علاقه دارد، این علاقه‌اش بر پیوندشان تأثیر می‌گذارد. شاید یكی از آن‌ها قصد داشته باشد با بچه‌دار شدن، پیوند ازدواجش را با همسرش محكم‌تر كند. در برخی موردها هم ممكن است یكی از آن‌ها این‌گونه فكر كند كه آمدن بچه می‌تواند اعتماد میان او و همسرش را بیش‌تر كند. در برخی از همسران هم كه رابطه چندان خوبی میانشان حكم‌فرما نیست، ممكن است یكی از آن‌ها فكر كند كه بچه می‌تواند صمیمیت‌شان را بیش‌تر كند؛ اما در این میان، اگر یكی از دو طرف به هیچ‌وجه زیر بار بچه‌دار شدن نرفت، چه باید كرد؟

تشخیص درست مشكل

در مرحله نخست باید مشكل اصلی را پیدا كرد. مسائلی نظیر نگرانی‌های مالی یا نگرانی‌هایی نظیر این‌كه آیا خانه به اندازه كافی برای نفر سوم بزرگ هست یا خیر، معمولا نگرانی‌های اصلی نیستند. كمبود وقت، كمبود پول و دیگر موضوع‌ها، تقریبا همیشه در برابر بچه‌دار شدن مقاومت ایجاد می‌كنند. محققان اما معتقدند مشكل اساسی همسران یا شوهرانی كه در برابر بچه‌دار شدن مقاومت می‌كنند، مشكلی بیرونی نیست، بلكه بیش‌تر، مشكلی درونی است كه معمولا آن را مخفی نگه می‌دارند. اگرچه محققان در این موردها توصیه می‌كنند كه زوج همه مشكل‌ها و مسائل را با هم در میان بگذارند و درباره آن‌ها با هم حرف بزنند، اما بر این نكته تأكید دارند كه هیچ نیازی نیست كه در مواجهه با همه موضوع‌ها، رویكردی مشترك داشته باشند.

محققان توصیه می‌كنند كه شوهر یا همسری كه با بچه‌دار شدن مشكل دارد، تا حدودی خودش باید به خودش كمك كند. مثلا می‌تواند با یك روان‌شناس مشورت كند یا با یك دوست بی‌طرف حرف بزند. در برخی از موردها، گفت‌وگو با یك روان‌شناس، در همان جلسه های اول نتیجه می‌دهد. در برخی از موردها، شوهر یا همسری كه در برابر بچه‌دار شدن مقاومت می‌كند، ممكن است به توانایی‌های خود برای برقراری رابطه با فرزند و به معنی دیگر پدر یا مادر شدن، ایمان نداشته باشد. یك بچه، همه چیز را برای پدر و مادر آن‌قدر واقعی می‌كند كه گاهی این واقعیت، آزار‌دهنده و طاقت‌فرسا می‌شود.

یافتن راه حل

معمولا وقتی یك زوج كه یكی از آن‌ها علاقه‌ای به بچه‌دار شدن ندارد، به مشاور مراجعه می‌كنند، اولین سئوالی كه مشاور از شوهر یا همسر مردد می‌پرسد این است كه چه احساس یا اتفاقی باعث شده او بر سر دوراهی قرار بگیرد. در برخی از موردها معلوم شده است كه زن و شوهر، در گذشته، بر سر بچه‌دار شدن مشكلی نداشتند، اما حالا یكی از آن‌ها مردد است. البته زن یا شوهر مردد به خوبی می‌داند كه مردد بودن او ممكن است به چه قیمتی برایش تمام شود. وقتی از او پرسیده می‌شود كه «بچه‌دار نشدن تا چه اندازه برایت مهم است؟ آیا می‌خواهی به خاطر این مسئله، همسرت را از دست بدهی؟» اگر رابطه آن‌ها از پیش خراب نباشد، جوابی كه شنیده می‌شود، منفی است.

معمولا همسران یا شوهران مردد نمی‌خواهند به خاطر بچه، همسرشان را از دست بدهند. وقتی او به هیچ قیمتی دوست ندارد همسرش را از دست بدهد، بنابراین می‌توان دریافت كه او حاضر است درباره اعتقاد خود، مذاكره و سازش كند. در بسیاری از موردهای این‌چنینی، بهترین راه حل این است كه در عین حال كه برای بچه‌دار شدن تلاش می‌كنید، درباره تردید و دودلی شوهر یا همسر نیز به مشاور مراجعه كنید. تجربه نشان داده است كه شوهران و همسرانی كه در برابر بچه‌دار شدن، بسیار مقاومت می‌كردند، بعدها تبدیل به پدران و مادرانی شدند كه بسیار متعهد و مسئولیت‌پذیر هستند.

طبقه بندی: دوران بارداری،

[ پنجشنبه 31 شهریور 1390 ] [ 01:18 ب.ظ ] [ ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic